How to Make Edible Play Dough at Home for Cheap

Your kids will love this easy-to-make DIY.

Make playtime fun (and filling) with this simple-to-make edible play dough recipe using ingredients you probably already have in your pantry. The only supplies you’ll need are a microwave-safe mixing bowl, a spoon and a microwave — no fancy ingredients, stove-top cooking or baking required.

You can even get your children involved in the process of making the play dough, too — it’s an easy way to keep your kids entertained without spending a fortune.

Ingredients:

Food coloring
Cornstarch
Marshmallows
Coconut oil

Directions:

1. Add 2 cups of marshmallows to a large mixing bowl.

2. Add several drops of food coloring.

3. Microwave for 30 seconds.

4. Mix in food coloring.

5. Add melted coconut oil.

6. Mix in cornstarch.

7. Create!

Cost Breakdown:

Estimated total cost of ingredients: $8.28

Recipe makes 6 servings.

$8.28 divided by 6 = $1.38 per serving

Price Comparison:

Cost to DIY: $1.38 per serving
Retail price: $2.50 per serving

If your batch comes out too sticky or doesn’t mix well, try adding extra cornstarch. To prevent the play dough from sticking to any surfaces, set up a piece of parchment paper as a play space.

You can use different food coloring combinations to create a rainbow of edible play dough. Once you’re done playing, your kids — and you — can eat your colorful creations.

Up Next: 13 Fun and Free Hobbies for the Restless Winter Months