GOBankingRates

How the Cost of Meat, Milk and Other Food Staples Changed in 2021

The effects of the pandemic on the economy have not stopped even after many businesses were able to open to normal standards in 2021.

Worker shortages, supply chain disruptions, transportation issues and inflation have had a dramatic effect on the goods and services we purchase, particularly groceries.

Learn More: What Is Inflation and What Does It Mean When It Goes Up or Down?
Also See: Costly Mistakes People Make While Grocery Shopping

Per the U.S. Bureau of Labor Statistics, the real average weekly earnings for Americans dropped by 1.9 percent in 2021 (November to November) and the Consumer Price Index jumped 6.9 percent.

GOBankingRates sourced the median price of select goods as presented by the Consumer Price Index for November 2021 and January 2021 to show how much they’ve gone up or down. 

See how the cost of meat, milk and other food staples changed in 2021.

©Shutterstock.com

34. Spaghetti and macaroni (per lb.)

  • Median cost in November: $1.31 
  • Median cost in January: $1.09 
  • Difference in cost: -$0.22 (-16.8%)
sandoclr / Getty Images

33. Flour, White, All Purpose (per lb.) 

  • Median cost in November: $0.44 
  • Median cost in January: $0.39 
  • Difference in cost: -$0.05 (-11.4%)

Also Read: 16 Ways To Save Money on Food

Make Your Money Work for You
©Hardee's/Carl's Jr

32. Cheese, American Processed (per lb.)

  • Median cost in November: $4.19 
  • Median cost in January: $3.95 
  • Difference in cost: -$0.24 (-5.7%)
Brent Hofacker / Shutterstock.com

31. Cheddar Cheese (per lb.) 

  • Median cost in November: $5.65 
  • Median cost in January: $5.33 
  • Difference in cost: -$0.32 (-5.7%)
dontree_m / Getty Images/iStockphoto

30. Ice Cream, Prepackaged (per Half Gallon) 

  • Median cost in November: $5.01 
  • Median cost in January: $4.78 
  • Difference in cost: -$0.23 (-4.6%)
©Target

29. Butter, Stick (per lb.) 

  • Median cost in November: $3.64 
  • Median cost in January: $3.48 
  • Difference in cost: -$0.16 (-4.4%) 
Brent Hofacker / iStock.com

28. Bread, Whole Wheat (per lb.) 

  • Median cost in November: $2.17 
  • Median cost in January: $2.09 
  • Difference in cost: -$0.08 (-3.7%) 

27. Potatoes, White (per lb.)

  • Median cost in November: $0.78 
  • Median cost in January: $0.77 
  • Difference in cost: -$0.01 (-1.3%) 

Advice: Cutting Out These 24 Expenses Will Save You Over $15,000 a Year

rblfmr / Shutterstock.com

26. Chicken (per lb.)

  • Median cost in November: $1.59 
  • Median cost in January: $1.58 
  • Difference in cost: -$0.01 (-0.6%)
©Shutterstock.com

25. Tomatoes (per lb.)

  • Median cost in November: $1.93 
  • Median cost in January: $1.92 
  • Difference in cost: -$0.01 (-0.5%)

Make Your Money Work for You
©Shutterstock.com

24. Bread, White (per lb.) 

  • Median cost in November: $1.55 
  • Median cost in January: $1.55 
  • Difference in cost: $0 
qoppi / Shutterstock.com

23. Sugar, White (per lb.)

  • Median cost in November: $0.68 
  • Median cost in January: $0.68 
  • Difference in cost: $0 
©Shutterstock.com

22. Strawberries (per 12 oz.)

  • Median cost in November: $3.04 
  • Median cost in January: $3.07 
  • Difference in cost: $0.03 (1%)

Find: 35 Surprising Cities With Low Costs of Living

NoDerog / Getty Images

21. Yogurt (per 8 oz.)

  • Median cost in November: $1.22 
  • Median cost in January: $1.25 
  • Difference in cost: $0.03 (2.5%)
katueng / Shutterstock.com

20. Beans, Dried (per lb.)

  • Median cost in November: $1.43 
  • Median cost in January: $1.47 
  • Difference in cost: $0.04 (2.8%)
Juli Hansen / Shutterstock.com

19. Soft Drinks (per 2 liters/67 oz.)

  • Median cost in November: $1.67 
  • Median cost in January: $1.72 
  • Difference in cost: $0.05 (3%)

calimedia / Shutterstock.com

18. Bananas (per lb.)

  • Median cost in November: $0.60 
  • Median cost in January: $0.62 
  • Difference in cost: $0.02 (3.3%)
Dmitri Ma / Shutterstock.com

17. Wine (per liter)

  • Median cost in November: $12.88 
  • Median cost in January: $13.35 
  • Difference in cost: $0.47 (3.6%)

More Tips: 15 Times You Should Splurge, Settle or Skip When Shopping

ZikG / Shutterstock.com

16. Coffee, Ground Roast (per lb.) 

  • Median cost in November: $4.59 
  • Median cost in January: $4.81 
  • Difference in cost: $0.22 (4.8%)

Make Your Money Work for You
©Marble Brewery

15. Malt Beverages (per 16 oz.) 

  • Median cost in November: $1.49 
  • Median cost in January: $1.57 
  • Difference in cost: $0.08 (5.4%)
P_Wei / Getty Images/iStockphoto

14. Milk (per gallon)

  • Median cost in November: $3.47 
  • Median cost in January: $3.67 
  • Difference in cost: $0.20 (5.8%)
ValeStock / Shutterstock.com

13. Potato Chips (per lb.) 

  • Median cost in November: $4.94 
  • Median cost in January: $5.24 
  • Difference in cost: $0.30 (6.1%)
©Shutterstock.com

12. Rice, White (per lb.)

  • Median cost in November: $0.79 
  • Median cost in January: $0.84 
  • Difference in cost: $0.05 (6.3%)

Read More: Best and Worst Things to Buy Generic

Natali Zakharova / Shutterstock.com

11. Cookies, Chocolate Chip (per lb.) 

  • Median cost in November: $3.67 
  • Median cost in January: $3.99 
  • Difference in cost: $0.32 (8.7%) 
Andresr / Shutterstock.com

10. Pork Chops (per lb.)

  • Median cost in November: $3.69 
  • Median cost in January: $4.07 
  • Difference in cost: $0.38 (10.3%) 
DronG / Shutterstock.com

9. Ground Chuck (per lb.)

  • Median cost in November: $4.31 
  • Median cost in January: $4.81 
  • Difference in cost: $0.50 (11.6%) 
Teresa Kasprzycka / Shutterstock.com

8. Ham (per lb.)

  • Median cost in November: $3.44 
  • Median cost in January: $3.85 
  • Difference in cost: $0.41 (11.9%) 
Rawpixel / Getty Images/iStockphoto

7. Orange Juice, Frozen (per 12 oz.)

  • Median cost in November: $2.34 
  • Median cost in January: $2.65 
  • Difference in cost: $0.31 (13.2%)
HadelProductions / iStock.com

6. Eggs (per Dozen)

  • Median cost in November: $1.46 
  • Median cost in January: $1.72 
  • Difference in cost: $0.26 (17.8%)

Watch Out: Costly Mistakes People Make While Grocery Shopping

Make Your Money Work for You
AMR Image / Getty Images

5. Ground Beef (per lb.)

  • Median cost in November: $3.96 
  • Median cost in January: $4.71 
  • Difference in cost: $0.75 (18.9%)
hlphoto / Shutterstock.com

4. Beef Roast (per lb.)

  • Median cost in November: $5.86 
  • Median cost in January: $7.16 
  • Difference in cost: $1.30 (22.2%)
gilaxia / Getty Images/iStockphoto

3. Beef Steak

  • Median cost in November: $8.25 
  • Median cost in January: $10.22 
  • Difference in cost: $1.97 (23.9%)
©Shutterstock.com

2. Bacon (per lb.)

  • Median cost in November: $5.83 
  • Median cost in January: $7.26 
  • Difference in cost: $1.43 (24.5%)

1. Frankfurters (per lb.)

  • Median cost in November: $3.67 
  • Median cost in January: $4.85 
  • Difference in cost: $1.18 (+32.2%) 

More From GOBankingRates 

Methodology: To compare the current cost of groceries against prices a year ago, GOBankingRates sourced the median price of select goods as presented by the Bureau of Labor Statistics’ Consumer Price Index for November 2021 (the most recently released data) and January 2021. GOBankingRates then calculated the differences between the selected datasets, both as percentages and currency. Finally, items were ranked by greatest percentage increase. Average annual earnings were sourced from the Bureau of Labor Statistics’ Real Earnings News Release. All data was collected on and up to date as of Dec. 10, 2021.