8 of the Best (and Worst) Deals at Ralphs

Ralphs grocery store
FocusFantastic / Shutterstock.com

Ralphs, a subsidiary of Kroger, and part of a family of grocers, including Fred Meyer and Harris Teeter, is mostly found in Southern California. Like Kroger, Ralphs focuses on helping customers save via discounts and coupons, including through Kroger’s rewards debit card.

Here It Is: Our 2022 Small Business Spotlight
Check Out: 10 Things You Should Always Buy at Walmart

Just like any grocer, Ralphs has some great deals and also some items you’d be better off avoiding. Here are eight of the best (and worst) deals at Ralphs, so you can get the most for your money the next time you shop. 

The Best Deals at Ralphs 

To get the most bang for your buck at Ralphs, here are some of the best deals to be had.

In-Season Produce

“Purchasing in-season produce is a good bet at Ralphs and pretty much anywhere you buy your fruit and veggies,” said consumer analyst Katie Roberts with DealNews. “You can expect the supply of these items to be at their peak when they’re in season and should be on the lookout for great deals. For example, we found deals on blueberries and strawberries — which are in-season at the moment — in the Ralphs weekly ad.”

Make Your Money Work for You

‘Spend and Save’ Deals

“Ralphs offers a whole host of deals for shoppers who’d like to buy in bulk,” Roberts said. “For example, you take advantage of ‘Spend and Save’ deals, where you buy a certain dollar amount of a product and get a discount — or even an eGift card.”

Final Cost Deals

“Ralphs also has ‘Final Cost’ deals, which give you a discount on a product if you buy a certain amount of it — often two-to-four of the item,” Roberts said. “Plus, Ralphs lets you use some of its digital coupons up to five times in one transaction, and it has ‘buy one, get one deals.’ Just make sure you have your Ralphs card with you to take advantage of the discounts, or make sure you’re signed up for an online rewards account. And before you buy multiples of a product, make sure you’ll actually use it!”

Take Our Poll: Do You Tip for Service?

Cereal

“Cereal is another great buy since they usually have a $1 (or more) off on favorites, such as Cap’N Crunch, Life, Frosted Flakes and Fruity Pebbles,” said Michael Bell, the founder and CEO of Manukora. “Check online before you head to the store.”

10 for $10 School Supplies

Back-to-school time is fast approaching and you can save big on school supplies at Ralphs by taking advantage of its 10 for $10 deal. The best part is that many of the school supplies at that price are name brands, so the savings potential is even more significant. For example, for $1 each, you can pick up a 3-pack of Elmer’s Washable School Glue Sticks, a 10-pack of Crayola® Broad Line Classic Color Markers, a Five Star Assorted Pocket Folder and a 2-pack of Sharpie Smear Guard Chisel Tip Highlighters.

Make Your Money Work for You

The Worst Deals at Ralphs

It’s true you can get a lot of good deals at Ralphs, but the retailer also offers some items you should forgo. 

Magazines

“If you really enjoy reading a particular magazine, it pays to get an actual subscription versus grabbing an issue off the grocery store’s magazine rack,” Roberts said. “For example, we found a People magazine issue listed on the Ralphs website that costs $5.99. Compare that to the subscription price directly from People’s official store, which gets you a full year’s subscription for as little as $1.75 an issue. That’s a huge difference!” 

Precut Produce

“Ralphs has lots of pre-cut fruit and veggies to choose from, and they certainly win points for convenience,” Roberts said. “The problem is that they tend to cost more per pound than you’d pay for the actual piece of produce itself. Your wallet will certainly be happier if you forgo the pre-cut produce and buy the whole fruit or vegetable that you’d like to eat.” 

Make Your Money Work for You

Goodies at the Checkout

“Those candy bars and packs of gum in the grocery store checkout area are designed to be impulse purchases, and you can expect them to cost more per unit than candy in the actual candy aisle; the latter tends to come in bigger packages that give you a bigger bang for your buck,” Roberts said.

More From GOBankingRates

Share This Article:

About the Author

Cynthia Measom is a personal finance writer and editor with over 12 years of collective experience. Her articles have been featured in MSN, AOL, Yahoo Finance, INSIDER, Houston Chronicle, The Seattle Times and The Network Journal. She attended the University of Texas at Austin and earned a Bachelor of Arts degree in English.

Best Bank Accounts of August 2022

Untitled design (1)
Close popup The GBR Closer icon

Sending you timely financial stories that you can bank on.

Sign up for our daily newsletter for the latest financial news and trending topics.

Loading...
Please enter an email.
Please enter a valid email address.
There was an unknown error. Please try again later.

For our full Privacy Policy, click here.